Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Posted by

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: `Bóg jest miłością`.

Kult Serca Jezusa znany już od średniowiecza rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała św. Małgorzata Maria Alacoque, XVII-wieczna mistyczka. Wymowa uroczystości odwołuje się do powszechnie czytelnej symboliki serca wyrażającej miłość.

Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełnejszym symbolem. Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty, zwłaszcza zaś Eucharystia – sakrament miłości.

Zaczątki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie w różnych miejscach pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje świętych: św. Małgorzata Maria Alacoque, oraz jej spowiednik, św. Jan Eudes. On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach jego kongregacji.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *